Aktualizováno: Komunitní Rádio R oživuje mediální trh

3. 04. 2009 18:00:00
Masarykova univerzita se může pochlubit novou rozhlasovou stanicí. Rádio R, jak jej sami studenti pojmenovali, je novým typem média, který není na českém trhu běžný.
Moderátor studentského Radia R Michael KalábekModerátor studentského Radia R Michael KalábekFoto: Andrej Slivka

Brno - Rádio R je internetové komunitní rádio. Přívlastek komunitní znamená, že není orientováno na zisk a je takzvaně otevřené. Podílet se na chodu a provozu rádia může každý, kdo má zájem, zejména pak studenti. Všechno je postaveno na bázi dobrovolnictví.

„S nápadem založit studentské komunitní rádio přišel Henry Loeser, který u nás v té době studoval a měl už zkušenosti z podobných projektů z Ameriky,“ objasnil vznik rádia vedoucí katedry mediálních studí a žurnalistiky na fakultě sociálních studií Rudolf Burgr, která vysílání oficiálně zastřešuje.

Rádio je součástí projektu multimediální žurnalistiky, na který fakulta získala peníze z Evropské unie. „Chtěli jsme vytvoři novou možnost pro studenty, kteří si tak budou moci v praxi vyzkoušet provoz a práci pro takovéto médium. Spolu s tímto projektem jsme zavedli také nové kurzy týkající se rozhlasové žurnalistiky,“ dodal k důvodu vzniku nové rozhlasové stanice Burgr.

Přestože se jedná o součást projektu katedry, obsah vysílání je na univerzitě nezavislý. Program tvoří sami studenti. „Nebráníme se žádným žánrům. Snažíme se vybírat alternativu k mainstreamovým médiím a reagovat na vkus studentů. Neřídíme se měřítkem komerčnosti. Jde nám o kvalitu,“ popsal cíle rádia hudební dramaturg David Věžník.

Rádio R vysílá od loňského října a do budoucna plánuje hlavně zvětšit podíl živých vstupů. Programová nabídka není nijak omezená. Kdokoli může přijít s návrhem na svůj pořad. „Pokud mě námět zaujme, prostuduju ho a snažím se ho doladit. Pokud dotyčný vydrží tuto část, pak dostane zpravidla i prostor ve vysílání,“ vysvětlil programový dramaturg Jan Motal.

Na dobu letních prázdnin je naplánována rozsáhlá rekonstrukce studia i nákup nové techniky. Vysílání je zatím šířeno jen na internetu, do budoucna se ale počítá i s terestrickým, vzdušným šířením signálu na vlnách FM.

Rádio R si můžete poslechnout skrze vlastní internetové stránky http://www.radio-r.cz/

Přímý odkaz pro poslech (kvalita 128kbps) zde .

 

Radim Kotala


 

Moderátor studentského rádia: Tréma je lepší droga než lysohlávky

Éterem Rádia R zní každý lichý čtvrteční večer díky Michaelovi Kalábkovi novinky z new raveové scény. A aby toho nebylo málo, vzal si tento moderátor na starost ještě další pořad Retro revue, kde mluví o idolech svého dětství.

Hrál jste si jako malý na moderátora?

Michael Kalábek "v akci". Foto: Radim KotalaNa školním výletě v páté třídě jsem moderoval nějakou soutěž a učitelky mě chválily. Potom jsem ještě ve druháku na gymnáziu moderoval školní Superstar, protože se mi v opilosti už nechtělo zpívat.

Proč jste se rozhodl pro moderování v Rádiu R?

Přemluvila mě kamarádka, abych s ní šel na první schůzku do rádia a nadchlo mě to. Ukázalo se, že jsem šikovný chlapec a na moderování mám.

Takže jste si tehdy uvědomil, že by vás moderování ve studentském rádiu bavilo?

Asi ano, ale já stejně věřím, že budu herec, a u moderování nezůstanu.

Míváte při vysílání trému?

Vždycky, je to strašná droga! Lepší než lysohlávky. (směje se) Úžasné napětí cítím na konci první písničky, než začínám mluvit. Potom ze mě nervozita spadne a už je to jízda.

Jaké je vaše oblíbené rozmlouvadlo?

Lodyha nebo nejkulaťoulinkatější otorinolaryngoložka.

Co je výhodou moderátora studentského rádia?

Můžete si dělat úplně, co chcete. Říkat všechno, pouštět jakékoliv písničky a nikdo vám na to neřekne půl slova. Třeba se to někomu nelíbí, no a co? My přece přinášíme kulturu! A ne že vám někdo přikazuje, co máte říkat.

Kdy vás napadlo vysílat pořad Trafostanice?

Už v létě, kdy se rádio domlouvalo. Nevěděl jsem ale, jak pořad postavit a navíc jsem ho nechtěl moderovat sám, protože by to byla nuda.

Jak jste sehnal druhou moderátorku Trafostanice, Dominiku Řebíkovou?

Tři dny před koncertem mé nejoblíbenější kapely Crystal Castles v Berlíně jsem se seznámil s Dominikou a pozval jí na berlínský koncert. Souhlasila. V autobuse, kde jsme se viděli potřetí v životě, jsme se dohodli, že budeme dělat společný pořad plný hudebních stylů jako je new rave, elecktroindie, future disco a elektroclash.

S Dominikou Řebíkovou uvádí Kalábek pořad Trafostanice. Foto: Petra Cihlářová

Naučil jste se už pracovat s technikou ve studiu?

Asi už vše ovládám, ale stále ve mně převládá takové to napětí, co se stane, když nějaký čudlík zmáčknu. Ale to jsou ty nejlepší momenty, když do éteru pustíte omylem něco jiného.

Co byl zatím váš největší průšvih?

Když jsme zapomněli po vstupu stáhnout mikrofony a řekli jsme: „Tak tohle jsme jako úplně posrali!" Dominika si toho naštěstí za chvíli všimla.

Dostáváte od posluchačů nějakou zpětnou vazbu?

Ano. Dokonce nám někdo psal do Trafostanice emotivní výlev, jak je šťastný za tento typ pořadu.

Máte už i své vlastní fanynky?

Občas za mnou na Flédě přijde nějaká kamarádka a představí mi holku, která mi řekne: „Já tě znám z rádia!" Je to zvláštní, to bych před rokem nezažil.

Baví vás taková popularita?

Já to tak neberu. Většinou jsem už při tom představování v náladě.

Do většího rádia byste jít nechtěl?

Ne. Asi bych na to měl, ale já tam fakt nechci říkat: „Máme 18 hodin 31 minut a Koliště je úplně ucpané. A teď si pustíme Britney Spears".

Nebolí vás z toho moderátorského mluvení pusa?

Já mluvím pořád, takže si u moderování odpočinu. Na mé poměry mluvím v rádiu ještě málo!


Andrej Slivka

 

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 3.4.2009 18:00 | karma článku: 21.76 | přečteno: 4256x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Pěšky z Mexika do Kanady, na cestu si přibalila make-up, náušnice a večerní šaty

Monika Benešová měla před třemi lety vážné zdravotní problémy. Příčinu zjistila až za dlouho, po čase se psychicky zhroutila. Změnila pohled na život a rozhodla se jít Pacifickou hřebenovku, během které potkala medvěda či pumu.

13.3.2019 v 8:29 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 429 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Klimakemp je taková utopie, žijeme tam vlastní ideály, nastiňuje aktivistka Anna Bromová

Změny klimatu přiměly sedmadvacetiletou Annu Bromovou přidat se k hnutí za klimatickou spravedlnost Limity jsme my. Své zkušenosti sdílí se studenty na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

8.3.2019 v 11:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 207 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 180 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Marek Lichtenberk

MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST

Motto: „Mladí lidé musí být připraveni pro život ve světě mocných obrazů, slov a zvuků.“ Média se stala součástí našeho života, naší kultury. . Od chvíle, kdy se ráno probudíme, jsme vystaveni přívalu různých obrazů a názorů

15.3.2019 v 17:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Memento německé okupace českých zemí roku 1939

Názorný doklad, jak o březnových událostech informoval český deník „Národní politika.“ Hra nacistů na autonomii Protektorátu.

14.3.2019 v 14:27 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 543 | Diskuse

Michal Kotyk

Strukturální revoluce nejen v ČT!

Mám podezření, že vedení naší veřejnoprávní instituce potajmu provádí zásadní programové změny. Je těžké je odhalit, protože programově obsahová náplň ČT je v evropském pohledu ojedinělá, nezvyklá a možno říci specificky česká.

14.3.2019 v 11:29 | Karma článku: 32.92 | Přečteno: 962 | Diskuse

Ivana Lance

V jeho hlase je obsažena veškerá bolest z dětství

Máma: "Je to tvoje šance. Myslím si, že tato soutěž ti může změnit celý život." Wade Cota: "Chtěl bych změnit tvůj život, mami."

12.3.2019 v 17:54 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 530 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zdroje jsou …

Na výrok, kterým se svého času proslavil Vladimír Špidla, již padá prach a málokdo si na něj vzpomene. Ovšem se zdroji z našich daní stát počítá a rád je rozděluje a přiděluje.

12.3.2019 v 16:11 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 470 | Diskuse
Počet článků 2693 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1121

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz