Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Aktualizováno: Komunitní Rádio R oživuje mediální trh

3. 04. 2009 18:00:00
Masarykova univerzita se může pochlubit novou rozhlasovou stanicí. Rádio R, jak jej sami studenti pojmenovali, je novým typem média, který není na českém trhu běžný.
Moderátor studentského Radia R Michael Kalábek
Moderátor studentského Radia R Michael KalábekFoto: Andrej Slivka

Brno - Rádio R je internetové komunitní rádio. Přívlastek komunitní znamená, že není orientováno na zisk a je takzvaně otevřené. Podílet se na chodu a provozu rádia může každý, kdo má zájem, zejména pak studenti. Všechno je postaveno na bázi dobrovolnictví.

„S nápadem založit studentské komunitní rádio přišel Henry Loeser, který u nás v té době studoval a měl už zkušenosti z podobných projektů z Ameriky,“ objasnil vznik rádia vedoucí katedry mediálních studí a žurnalistiky na fakultě sociálních studií Rudolf Burgr, která vysílání oficiálně zastřešuje.

Rádio je součástí projektu multimediální žurnalistiky, na který fakulta získala peníze z Evropské unie. „Chtěli jsme vytvoři novou možnost pro studenty, kteří si tak budou moci v praxi vyzkoušet provoz a práci pro takovéto médium. Spolu s tímto projektem jsme zavedli také nové kurzy týkající se rozhlasové žurnalistiky,“ dodal k důvodu vzniku nové rozhlasové stanice Burgr.

Přestože se jedná o součást projektu katedry, obsah vysílání je na univerzitě nezavislý. Program tvoří sami studenti. „Nebráníme se žádným žánrům. Snažíme se vybírat alternativu k mainstreamovým médiím a reagovat na vkus studentů. Neřídíme se měřítkem komerčnosti. Jde nám o kvalitu,“ popsal cíle rádia hudební dramaturg David Věžník.

Rádio R vysílá od loňského října a do budoucna plánuje hlavně zvětšit podíl živých vstupů. Programová nabídka není nijak omezená. Kdokoli může přijít s návrhem na svůj pořad. „Pokud mě námět zaujme, prostuduju ho a snažím se ho doladit. Pokud dotyčný vydrží tuto část, pak dostane zpravidla i prostor ve vysílání,“ vysvětlil programový dramaturg Jan Motal.

Na dobu letních prázdnin je naplánována rozsáhlá rekonstrukce studia i nákup nové techniky. Vysílání je zatím šířeno jen na internetu, do budoucna se ale počítá i s terestrickým, vzdušným šířením signálu na vlnách FM.

Rádio R si můžete poslechnout skrze vlastní internetové stránky http://www.radio-r.cz/

Přímý odkaz pro poslech (kvalita 128kbps) zde .

 

Radim Kotala


 

Moderátor studentského rádia: Tréma je lepší droga než lysohlávky

Éterem Rádia R zní každý lichý čtvrteční večer díky Michaelovi Kalábkovi novinky z new raveové scény. A aby toho nebylo málo, vzal si tento moderátor na starost ještě další pořad Retro revue, kde mluví o idolech svého dětství.

Hrál jste si jako malý na moderátora?

Michael Kalábek "v akci". Foto: Radim Kotala
Na školním výletě v páté třídě jsem moderoval nějakou soutěž a učitelky mě chválily. Potom jsem ještě ve druháku na gymnáziu moderoval školní Superstar, protože se mi v opilosti už nechtělo zpívat.

Proč jste se rozhodl pro moderování v Rádiu R?

Přemluvila mě kamarádka, abych s ní šel na první schůzku do rádia a nadchlo mě to. Ukázalo se, že jsem šikovný chlapec a na moderování mám.

Takže jste si tehdy uvědomil, že by vás moderování ve studentském rádiu bavilo?

Asi ano, ale já stejně věřím, že budu herec, a u moderování nezůstanu.

Míváte při vysílání trému?

Vždycky, je to strašná droga! Lepší než lysohlávky. (směje se) Úžasné napětí cítím na konci první písničky, než začínám mluvit. Potom ze mě nervozita spadne a už je to jízda.

Jaké je vaše oblíbené rozmlouvadlo?

Lodyha nebo nejkulaťoulinkatější otorinolaryngoložka.

Co je výhodou moderátora studentského rádia?

Můžete si dělat úplně, co chcete. Říkat všechno, pouštět jakékoliv písničky a nikdo vám na to neřekne půl slova. Třeba se to někomu nelíbí, no a co? My přece přinášíme kulturu! A ne že vám někdo přikazuje, co máte říkat.

Kdy vás napadlo vysílat pořad Trafostanice?

Už v létě, kdy se rádio domlouvalo. Nevěděl jsem ale, jak pořad postavit a navíc jsem ho nechtěl moderovat sám, protože by to byla nuda.

Jak jste sehnal druhou moderátorku Trafostanice, Dominiku Řebíkovou?

Tři dny před koncertem mé nejoblíbenější kapely Crystal Castles v Berlíně jsem se seznámil s Dominikou a pozval jí na berlínský koncert. Souhlasila. V autobuse, kde jsme se viděli potřetí v životě, jsme se dohodli, že budeme dělat společný pořad plný hudebních stylů jako je new rave, elecktroindie, future disco a elektroclash.

S Dominikou Řebíkovou uvádí Kalábek pořad Trafostanice. Foto: Petra Cihlářová

Naučil jste se už pracovat s technikou ve studiu?

Asi už vše ovládám, ale stále ve mně převládá takové to napětí, co se stane, když nějaký čudlík zmáčknu. Ale to jsou ty nejlepší momenty, když do éteru pustíte omylem něco jiného.

Co byl zatím váš největší průšvih?

Když jsme zapomněli po vstupu stáhnout mikrofony a řekli jsme: „Tak tohle jsme jako úplně posrali!" Dominika si toho naštěstí za chvíli všimla.

Dostáváte od posluchačů nějakou zpětnou vazbu?

Ano. Dokonce nám někdo psal do Trafostanice emotivní výlev, jak je šťastný za tento typ pořadu.

Máte už i své vlastní fanynky?

Občas za mnou na Flédě přijde nějaká kamarádka a představí mi holku, která mi řekne: „Já tě znám z rádia!" Je to zvláštní, to bych před rokem nezažil.

Baví vás taková popularita?

Já to tak neberu. Většinou jsem už při tom představování v náladě.

Do většího rádia byste jít nechtěl?

Ne. Asi bych na to měl, ale já tam fakt nechci říkat: „Máme 18 hodin 31 minut a Koliště je úplně ucpané. A teď si pustíme Britney Spears".

Nebolí vás z toho moderátorského mluvení pusa?

Já mluvím pořád, takže si u moderování odpočinu. Na mé poměry mluvím v rádiu ještě málo!


Andrej Slivka

 

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 3.4.2009 18:00 | karma článku: 26.08 | přečteno: 4312x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 115 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Blanka Fay

Když má někdo o Kolečko míň aneb ať žijí toxické vztahy..

Tohle mi vážně nedá. Stačí číst titulky a vítězem se stává novomanželka Aneta Vignerová. No nevím, já bych si chlapa, který byl nedávno na Lvech s milenkou, vážně nevzala.

29.3.2023 v 15:49 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 575 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dvě poznámky k rozhlasovému podcastu s Irenou Kalhousovou

Server iROZHLAS zveřejnil 7. 3. 2023 v informaci o podcastu Vinohradská 12 obsáhlý rozhovor s naší přední odbornicí na Izrael Irenou Kalhousovou o aktuální situaci v této zemi. Řeč přišla i na útok v Huwaře.

7.3.2023 v 22:26 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 238 | Diskuse

Martin Vlasák

Intenzita negativních zpráv v médiích narůstá, je třeba tomu nepodléhat

Samozřejmě, nejde žít izolovaně v jakési mediální bublině bez informací, ale je třeba negativním zprávám čelit a najít si způsob, jak je vstřebávat

7.3.2023 v 11:18 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 412 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Stesky toužící koncesionářky

Dát si v neděli večer Kurz manželské touhy v podání veřejnoprávní televize, která nám i děkuje, že si tohle platíme, přiměje našince i k pokusu o ne zrovna vlídnou recenzi. Naštěstí vše zachraňuje všímavá autistka.

6.3.2023 v 8:48 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 624 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když je řeč o Československu

Ano, kdykoli je země, v níž jsem se narodil, zmíněna v zahraničních médiích, zpozorním. Naposledy 2. března. Web listu The Jerusalem Post zveřejnil článek „US-Israel ties have gone from strength to strength since 2001“.

4.3.2023 v 12:52 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 303 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1109

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...