Aktualizováno: Komunitní Rádio R oživuje mediální trh

3. 04. 2009 18:00:00
Masarykova univerzita se může pochlubit novou rozhlasovou stanicí. Rádio R, jak jej sami studenti pojmenovali, je novým typem média, který není na českém trhu běžný.
Moderátor studentského Radia R Michael KalábekModerátor studentského Radia R Michael KalábekFoto: Andrej Slivka

Brno - Rádio R je internetové komunitní rádio. Přívlastek komunitní znamená, že není orientováno na zisk a je takzvaně otevřené. Podílet se na chodu a provozu rádia může každý, kdo má zájem, zejména pak studenti. Všechno je postaveno na bázi dobrovolnictví.

„S nápadem založit studentské komunitní rádio přišel Henry Loeser, který u nás v té době studoval a měl už zkušenosti z podobných projektů z Ameriky,“ objasnil vznik rádia vedoucí katedry mediálních studí a žurnalistiky na fakultě sociálních studií Rudolf Burgr, která vysílání oficiálně zastřešuje.

Rádio je součástí projektu multimediální žurnalistiky, na který fakulta získala peníze z Evropské unie. „Chtěli jsme vytvoři novou možnost pro studenty, kteří si tak budou moci v praxi vyzkoušet provoz a práci pro takovéto médium. Spolu s tímto projektem jsme zavedli také nové kurzy týkající se rozhlasové žurnalistiky,“ dodal k důvodu vzniku nové rozhlasové stanice Burgr.

Přestože se jedná o součást projektu katedry, obsah vysílání je na univerzitě nezavislý. Program tvoří sami studenti. „Nebráníme se žádným žánrům. Snažíme se vybírat alternativu k mainstreamovým médiím a reagovat na vkus studentů. Neřídíme se měřítkem komerčnosti. Jde nám o kvalitu,“ popsal cíle rádia hudební dramaturg David Věžník.

Rádio R vysílá od loňského října a do budoucna plánuje hlavně zvětšit podíl živých vstupů. Programová nabídka není nijak omezená. Kdokoli může přijít s návrhem na svůj pořad. „Pokud mě námět zaujme, prostuduju ho a snažím se ho doladit. Pokud dotyčný vydrží tuto část, pak dostane zpravidla i prostor ve vysílání,“ vysvětlil programový dramaturg Jan Motal.

Na dobu letních prázdnin je naplánována rozsáhlá rekonstrukce studia i nákup nové techniky. Vysílání je zatím šířeno jen na internetu, do budoucna se ale počítá i s terestrickým, vzdušným šířením signálu na vlnách FM.

Rádio R si můžete poslechnout skrze vlastní internetové stránky http://www.radio-r.cz/

Přímý odkaz pro poslech (kvalita 128kbps) zde .

 

Radim Kotala


 

Moderátor studentského rádia: Tréma je lepší droga než lysohlávky

Éterem Rádia R zní každý lichý čtvrteční večer díky Michaelovi Kalábkovi novinky z new raveové scény. A aby toho nebylo málo, vzal si tento moderátor na starost ještě další pořad Retro revue, kde mluví o idolech svého dětství.

Hrál jste si jako malý na moderátora?

Michael Kalábek "v akci". Foto: Radim KotalaNa školním výletě v páté třídě jsem moderoval nějakou soutěž a učitelky mě chválily. Potom jsem ještě ve druháku na gymnáziu moderoval školní Superstar, protože se mi v opilosti už nechtělo zpívat.

Proč jste se rozhodl pro moderování v Rádiu R?

Přemluvila mě kamarádka, abych s ní šel na první schůzku do rádia a nadchlo mě to. Ukázalo se, že jsem šikovný chlapec a na moderování mám.

Takže jste si tehdy uvědomil, že by vás moderování ve studentském rádiu bavilo?

Asi ano, ale já stejně věřím, že budu herec, a u moderování nezůstanu.

Míváte při vysílání trému?

Vždycky, je to strašná droga! Lepší než lysohlávky. (směje se) Úžasné napětí cítím na konci první písničky, než začínám mluvit. Potom ze mě nervozita spadne a už je to jízda.

Jaké je vaše oblíbené rozmlouvadlo?

Lodyha nebo nejkulaťoulinkatější otorinolaryngoložka.

Co je výhodou moderátora studentského rádia?

Můžete si dělat úplně, co chcete. Říkat všechno, pouštět jakékoliv písničky a nikdo vám na to neřekne půl slova. Třeba se to někomu nelíbí, no a co? My přece přinášíme kulturu! A ne že vám někdo přikazuje, co máte říkat.

Kdy vás napadlo vysílat pořad Trafostanice?

Už v létě, kdy se rádio domlouvalo. Nevěděl jsem ale, jak pořad postavit a navíc jsem ho nechtěl moderovat sám, protože by to byla nuda.

Jak jste sehnal druhou moderátorku Trafostanice, Dominiku Řebíkovou?

Tři dny před koncertem mé nejoblíbenější kapely Crystal Castles v Berlíně jsem se seznámil s Dominikou a pozval jí na berlínský koncert. Souhlasila. V autobuse, kde jsme se viděli potřetí v životě, jsme se dohodli, že budeme dělat společný pořad plný hudebních stylů jako je new rave, elecktroindie, future disco a elektroclash.

S Dominikou Řebíkovou uvádí Kalábek pořad Trafostanice. Foto: Petra Cihlářová

Naučil jste se už pracovat s technikou ve studiu?

Asi už vše ovládám, ale stále ve mně převládá takové to napětí, co se stane, když nějaký čudlík zmáčknu. Ale to jsou ty nejlepší momenty, když do éteru pustíte omylem něco jiného.

Co byl zatím váš největší průšvih?

Když jsme zapomněli po vstupu stáhnout mikrofony a řekli jsme: „Tak tohle jsme jako úplně posrali!" Dominika si toho naštěstí za chvíli všimla.

Dostáváte od posluchačů nějakou zpětnou vazbu?

Ano. Dokonce nám někdo psal do Trafostanice emotivní výlev, jak je šťastný za tento typ pořadu.

Máte už i své vlastní fanynky?

Občas za mnou na Flédě přijde nějaká kamarádka a představí mi holku, která mi řekne: „Já tě znám z rádia!" Je to zvláštní, to bych před rokem nezažil.

Baví vás taková popularita?

Já to tak neberu. Většinou jsem už při tom představování v náladě.

Do většího rádia byste jít nechtěl?

Ne. Asi bych na to měl, ale já tam fakt nechci říkat: „Máme 18 hodin 31 minut a Koliště je úplně ucpané. A teď si pustíme Britney Spears".

Nebolí vás z toho moderátorského mluvení pusa?

Já mluvím pořád, takže si u moderování odpočinu. Na mé poměry mluvím v rádiu ještě málo!


Andrej Slivka

 

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 3.4.2009 18:00 | karma článku: 22.28 | přečteno: 4267x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Modelka Trnovcová: 90-60-90 je mýtus

O kariéře modelky sní mnoho dívek. Zuzaně Trnovcové se tento sen splnil ve dvanácti letech. Od té doby poznala, že svět modelingu není jen o slávě, ale ani není tak zkažený, jak se povídá. Zkušenost s modelingem ji prý zocelila.

12.11.2019 v 12:29 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 340 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské univerzity si připomenou významné listopadové události unikátní výstavou

Veřejnost může po téměř dvaceti letech na výstavě spatřit akademické „korunovační klenoty", insignie brněnských primátorů a další symboly města. Součástí expozice budou i besedy s přímými účastníky událostí listopadu 1989.

9.11.2019 v 12:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Psychopatolog Drbohlav: Masové vrahy vytváří naše nemocná společnost

Andrej Drbohlav se věnuje analýze chování masových a sériových vrahů. O tomto tématu vydal dvě knihy - Psychologie sériových vrahů a Psychologie masových vrahů a vytvořil sérii přednášek. Přednášet bude 11. prosince i v Brně.

4.11.2019 v 16:18 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 358 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Personál v Kabinete Múz prešiel kurzom čo robiť, keď je zákazník sexuálne obťažovaný

Brnenský podnik Kabinet Múz sa ako prvý v Juhomoravskom kraji zapojil do kampane Respekt je sexy, ktorý školí zamestnancov podnikov ako reagovať v prípade sexuálneho obťažovania niektorého zo zákazníkov.

1.11.2019 v 17:08 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 816 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Vyoral

Léčba Kellnerem. Bakalovi novináři a ČT na infarkt. K antibabiš/zeman jim přibyl Kellner

Je mi uvědomělých novinářů líto. Zrovna před očekávaným listopadem musejí tříštít své úderky a k antibabiš, antizeman, antičína a antirusko jim přibyl ještě Kellner. Skličující situace v boji za tu jejich "liberální demokracii".

30.10.2019 v 11:33 | Karma článku: 44.26 | Přečteno: 2714 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Když Petr Dvořák lže, jak jeho ČT tiskne. Poslancům prý vadí "nezávislé" zpravodajství

Tak se mi zdá, že ředitel ČT kouká na jinou TV. Obdobně jak trenéři fotbalové Sparty, soudě dle jejich pozápasových rozhovorů, sledují často jiný zápas. Jeho dopolední vyjádření ke schvalování výročních zpráv bylo plné demagogie.

24.10.2019 v 12:11 | Karma článku: 43.25 | Přečteno: 2345 | Diskuse

Michaela Piontková

Když nemáš IG, měj aspoň Bc.

Nahradí sociální sítě vzdělání? Lze je v některých případech považovat za nezbytné? O jejich reálném využití v různých profesích se dozvíte v dnešním článku.

17.10.2019 v 20:46 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 851 | Diskuse

Martin Faltýn

iDnes Premium - jak se vám líbí?

Server iDnes.cz jde se současnými trendy zpoplatňování článků. Nutno říci, že se nezpronevěřil informačnímu poslání a na rozdíl od jiných šel tzv. cestou "Premium" článků. Jaké jsou mé zkušenosti po 14 dnech a jaké jsou vaše?

16.10.2019 v 12:42 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 1808 | Diskuse

Josef Nožička

Zeptáš se na Čapí hnízdo? Neodmaturuješ… (dle reportáže České televize)

Bylo opravdu studentům plzeňské střední školy vyhrožováno, že budou mít problémy u maturity, pokud se budou při besedě s Andrejem Babišem ptát na Čapí hnízdo? Nebo jde jen o dezinformaci ze strany České televize?

14.10.2019 v 8:03 | Karma článku: 43.15 | Přečteno: 3408 | Diskuse
Počet článků 2725 Celková karma 6.66 Průměrná čtenost 1116

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz