Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Kromě peněz vítají také stravenky. Covid přitížil i prostituci

5. 05. 2021 12:21:11
Pandemie koronaviru neminula ani český sexbyznys. Pouliční scéna stojí v některých částech republiky na mrtvém bodě. Přesto ženy v prostituci nadále pracují. Své služby poskytují na privátech.

Česko – Většina žen se k prostituci uchýlí kvůli akutním finančním potížím. Ty se s příchodem pandemie ještě prohloubily. Řada žen nevychází s penězi tak, jak by si přála. Jsou tak odkázané na potravinovou pomoc a sociální dávky.

Kvůli současné situaci se navíc ženy přesunuly z uzavřených nočních klubů na priváty. „Tam buď v lepším případě pracují samy za sebe nebo zaměstnávají jiné ženy,“ vysvětlila koordinátorka Spolku pro ochranu žen Zdeňka Pecharová.

Priváty však mají i svá úskalí. Podle Pecharové se řada sexuálních pracovnic setkala v první vlně s vyděračstvím. To povětšinou začalo odmítnutím zaplatit. Zákazník svůj přístup odůvodňoval tím, že žena porušuje zákon prací v nouzovém stavu a že neplatí daně. Pokud žena trvala na zaplacení, zákazník jí začal vyhrožovat, že zavolá na policii.

Členové Spolku pro ochranu žen však své klientky uklidnily. „Komunikovali jsme s ministerstvem vnitra, a to samotné doporučilo ženám se v podobných situacích bránit,“ řekla Pecharová. Ženy tak mohou takovým zákazníkům rovněž pohrozit policií.

Přesto priváty nejsou podle Rozkoše bez Rizika nejbezpečnější alternativou. Podle ní vyžadují zákazníci jiné sexuální praktiky, než na které je žena zvyklá. „Vzniká tím i vysoké riziko napadení ze strany klientů,“ sdělila mluvčí organizace Jitka Papežová.

U sexuálních pracovnic ale myšlenku o možném nebezpečí často přebije strach ze ztráty přivýdělku. Dokonce přijmou zákazníka, který jim už dříve fyzicky ublížil.

Ženy, které mají vážné existenční problémy, také snáze přistoupí na sex bez ochrany. Bojí se, že když přijdou o zákazníka, nikdo další už je v ten den nekontaktuje.

Obavy z propásnutí jakékoliv nabídky zároveň znamenají, že žena pracuje i v době své menstruace. „Nemají totiž jistotu, jestli to pak vše peněžně doženou,“ přiblížila Pecharová. Tato úzkost se navíc s koronavirovou krizí jen zvýšila.

Ženy o to víc trápí i takzvaná menstruační chudoba. Kvůli nedostatku peněz si nemohou dovolit menstruační houbičky, které by jim zabránily únik krve při sexu. Prostitutky tak volí houbičky kuchyňské. Z nich odříznou hrubou část, propláchnou je vodou a zavedou. Bohužel jsou ale na jedno použití, a navíc zdravotně závadné.

Spolek pro ochranu žen tak dlouhodobě prosazuje zlevnění menstruačních houbiček. Nemožnost zakoupení se však týká jen malé skupiny žen. Pro výrobce tak snížení ceny není výhodné.

Členové české pobočky organizace KARO však tyto houbičky pravidelně rozdávají. Kromě nich sexuálním pracovnicím v pohraničí nabízejí také vložky, tampony, kondomy nebo hygienické potřeby. „Dle ročního období poskytujeme ženám i příslušné oblečení. V chladných měsících nabízíme teplou polévku,“ uvedla sociální pracovnice Hana Souhradová.

Ulice zejí prázdnotou. Otázkou je proč

S koronavirovou krizí se také proměnila pouliční scéna. Podle informací Rozkoše bez Rizika se nejprve rozšířila na severu Moravy. Záhy se ale přesunula do oblasti Karvinska a Těšínska. „Pouliční scéna téměř ustala v Praze z důvodu menšího počtu zahraničních turistů. Méně pouličních prostitutek je i v Jihočeském kraji,“ popsala její členka Jitka Papežová.

Hana Souhradová z organizace KARO se však podivuje nad skutečností, kam ženy z ulice zmizely. „Před koronavirem jsme na trase z Chebu do Dubí na Teplicku potkaly osmdesát žen. Teď narazíme tak na dvanáct,“ řekla sociální pracovnice. Souhradová se domnívá, že jsou noční kluby alespoň zčásti otevřené.

„Většina takových žen bývá závislá na návykových látkách. Na ně si musí někde vydělat. Možností jsou právě ty kluby nebo priváty, které fungují na zavolání,“ popsala svou domněnku Souhradová.

Podle Zdeňky Pecharové se ale značná část žen skutečně osamostatnila. „Osvobodily se od kuplířů a majitelů podniků, kteří si brali polovinu jejich výdělku,“ vysvětlila členka Spolku pro ochranu žen. Zrovna kuplíři jsou právě kritiky erotických privátů. Přestože některým jde o snížení rizika nákazy, řadě z nich se spíše nelíbí ztráta příjmů.

Fotka se doteku nevyrovná

Rozkoš bez Rizika motivovala svoje klientky k tomu, aby se v době pandemie co nejvíce chránily před nákazou. „Distribuovali jsme jim ochranné pomůcky a nabízeli možnosti přivýdělků v jiných pracovních oblastech,“ popsala vedoucí sociální divize Jana Kočová.

Některé ženy dokonce využily dnešních technologií a začaly nabízet své služby online. „Takové případy jsme zaznamenali zejména v Praze,“ doplnila svou kolegyni Jitka Papežová.

V takových případech často zákazníci kontaktují ženu na eskort. Té převodem na účet zaplatí za erotické video, případně fotografie. „U našich klientek se však jedná o výjimečnou záležitost,“ řekla Pecharová ze Spolku pro ochranu žen. Skutečnost vysvětlila tím, že muži dávají přednost osobnímu kontaktu navzdory riziku šíření koronaviru.

Online služby naopak vůbec neposkytují klientky organizace KARO. „Nemají k těmto vymoženostem přístup. Jsou to v podstatě bezdomovkyně. Žijí někde na ulici nebo v teplovodních kanálech,“ přiznala její členka Hana Souhradová. Podle ní se málokdy sexuálním pracovnicím poštěstí, aby si vydělaly na více než jednu noc na ubytovně.

Organizace se však snaží být ženám na blízku a je ochotná kdykoliv nabídnout pomocnou ruku. Obdobně činí i další dva zmíněné spolky. „Za covidu se zvýšil zájem o odborné sociální poradenství a potravinovou pomoc,“ popsala Kočová z Rozkoše bez Rizika. Minulý rok také začala organizace poskytovat služby i mužům vydělávajících si z prostituce.

Ve Spolku pro ochranu žen vyhledávají sexuální pracovnice i psychickou podporu. „Při zmíněných případech s vyděračstvím jsme je neustále ujišťovaly, že stojíme při nich,“ uzavřela Pecharová.

Autor: Stisk Studentský deník | středa 5.5.2021 12:21 | karma článku: 9.23 | přečteno: 433x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 3.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Michal Ptáček

Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.

31.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 296 | Diskuse

Josef Jaroš

Stále víc živnostníků to „balí“. Co potřebují k přežití ti zbývající?

Tržby v maloobchodu klesaly do loňského listopadu už sedm měsíců v řadě. V porovnání s říjnem 2022 sice pokles zpomalil z 10 % na 8,7 %, ale pokles tržeb – především za nepotravinářské zboží – pokračoval.

30.1.2023 v 11:00 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 567 |

Jirka Ščobák

Jak si sáhnout na osobní finanční dno?

Udělal jsem rozhovor s člověkem, který přestože sám pracoval (a pracuje) ve finanční oblasti, na finanční dno si sáhl a byl ochoten popsat, jak je těžké se z něj zvednout.

30.1.2023 v 10:09 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 510 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události ve čtvrtém letošním týdnu

Růst HDP v USA - je podpořeno růstem produktivity práce? Bohužel téměř ne....A od našich východních sousedů se dozvíme, co se stane, když narazíme na dluhovou brzdu.

29.1.2023 v 22:58 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lucia Žárska

Tesla plánuje další expanzi

Akcie oblíbené automobilky již nějakou dobu pociťují zvýšený tlak. Špatné podmínky na trhu a stárnoucí produktová řada komplikují situaci společnosti.

26.1.2023 v 16:23 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1109

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...