Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Kromě peněz vítají také stravenky. Covid přitížil i prostituci

5. 05. 2021 12:21:11
Pandemie koronaviru neminula ani český sexbyznys. Pouliční scéna stojí v některých částech republiky na mrtvém bodě. Přesto ženy v prostituci nadále pracují. Své služby poskytují na privátech.

Česko – Většina žen se k prostituci uchýlí kvůli akutním finančním potížím. Ty se s příchodem pandemie ještě prohloubily. Řada žen nevychází s penězi tak, jak by si přála. Jsou tak odkázané na potravinovou pomoc a sociální dávky.

Kvůli současné situaci se navíc ženy přesunuly z uzavřených nočních klubů na priváty. „Tam buď v lepším případě pracují samy za sebe nebo zaměstnávají jiné ženy,“ vysvětlila koordinátorka Spolku pro ochranu žen Zdeňka Pecharová.

Priváty však mají i svá úskalí. Podle Pecharové se řada sexuálních pracovnic setkala v první vlně s vyděračstvím. To povětšinou začalo odmítnutím zaplatit. Zákazník svůj přístup odůvodňoval tím, že žena porušuje zákon prací v nouzovém stavu a že neplatí daně. Pokud žena trvala na zaplacení, zákazník jí začal vyhrožovat, že zavolá na policii.

Členové Spolku pro ochranu žen však své klientky uklidnily. „Komunikovali jsme s ministerstvem vnitra, a to samotné doporučilo ženám se v podobných situacích bránit,“ řekla Pecharová. Ženy tak mohou takovým zákazníkům rovněž pohrozit policií.

Přesto priváty nejsou podle Rozkoše bez Rizika nejbezpečnější alternativou. Podle ní vyžadují zákazníci jiné sexuální praktiky, než na které je žena zvyklá. „Vzniká tím i vysoké riziko napadení ze strany klientů,“ sdělila mluvčí organizace Jitka Papežová.

U sexuálních pracovnic ale myšlenku o možném nebezpečí často přebije strach ze ztráty přivýdělku. Dokonce přijmou zákazníka, který jim už dříve fyzicky ublížil.

Ženy, které mají vážné existenční problémy, také snáze přistoupí na sex bez ochrany. Bojí se, že když přijdou o zákazníka, nikdo další už je v ten den nekontaktuje.

Obavy z propásnutí jakékoliv nabídky zároveň znamenají, že žena pracuje i v době své menstruace. „Nemají totiž jistotu, jestli to pak vše peněžně doženou,“ přiblížila Pecharová. Tato úzkost se navíc s koronavirovou krizí jen zvýšila.

Ženy o to víc trápí i takzvaná menstruační chudoba. Kvůli nedostatku peněz si nemohou dovolit menstruační houbičky, které by jim zabránily únik krve při sexu. Prostitutky tak volí houbičky kuchyňské. Z nich odříznou hrubou část, propláchnou je vodou a zavedou. Bohužel jsou ale na jedno použití, a navíc zdravotně závadné.

Spolek pro ochranu žen tak dlouhodobě prosazuje zlevnění menstruačních houbiček. Nemožnost zakoupení se však týká jen malé skupiny žen. Pro výrobce tak snížení ceny není výhodné.

Členové české pobočky organizace KARO však tyto houbičky pravidelně rozdávají. Kromě nich sexuálním pracovnicím v pohraničí nabízejí také vložky, tampony, kondomy nebo hygienické potřeby. „Dle ročního období poskytujeme ženám i příslušné oblečení. V chladných měsících nabízíme teplou polévku,“ uvedla sociální pracovnice Hana Souhradová.

Ulice zejí prázdnotou. Otázkou je proč

S koronavirovou krizí se také proměnila pouliční scéna. Podle informací Rozkoše bez Rizika se nejprve rozšířila na severu Moravy. Záhy se ale přesunula do oblasti Karvinska a Těšínska. „Pouliční scéna téměř ustala v Praze z důvodu menšího počtu zahraničních turistů. Méně pouličních prostitutek je i v Jihočeském kraji,“ popsala její členka Jitka Papežová.

Hana Souhradová z organizace KARO se však podivuje nad skutečností, kam ženy z ulice zmizely. „Před koronavirem jsme na trase z Chebu do Dubí na Teplicku potkaly osmdesát žen. Teď narazíme tak na dvanáct,“ řekla sociální pracovnice. Souhradová se domnívá, že jsou noční kluby alespoň zčásti otevřené.

„Většina takových žen bývá závislá na návykových látkách. Na ně si musí někde vydělat. Možností jsou právě ty kluby nebo priváty, které fungují na zavolání,“ popsala svou domněnku Souhradová.

Podle Zdeňky Pecharové se ale značná část žen skutečně osamostatnila. „Osvobodily se od kuplířů a majitelů podniků, kteří si brali polovinu jejich výdělku,“ vysvětlila členka Spolku pro ochranu žen. Zrovna kuplíři jsou právě kritiky erotických privátů. Přestože některým jde o snížení rizika nákazy, řadě z nich se spíše nelíbí ztráta příjmů.

Fotka se doteku nevyrovná

Rozkoš bez Rizika motivovala svoje klientky k tomu, aby se v době pandemie co nejvíce chránily před nákazou. „Distribuovali jsme jim ochranné pomůcky a nabízeli možnosti přivýdělků v jiných pracovních oblastech,“ popsala vedoucí sociální divize Jana Kočová.

Některé ženy dokonce využily dnešních technologií a začaly nabízet své služby online. „Takové případy jsme zaznamenali zejména v Praze,“ doplnila svou kolegyni Jitka Papežová.

V takových případech často zákazníci kontaktují ženu na eskort. Té převodem na účet zaplatí za erotické video, případně fotografie. „U našich klientek se však jedná o výjimečnou záležitost,“ řekla Pecharová ze Spolku pro ochranu žen. Skutečnost vysvětlila tím, že muži dávají přednost osobnímu kontaktu navzdory riziku šíření koronaviru.

Online služby naopak vůbec neposkytují klientky organizace KARO. „Nemají k těmto vymoženostem přístup. Jsou to v podstatě bezdomovkyně. Žijí někde na ulici nebo v teplovodních kanálech,“ přiznala její členka Hana Souhradová. Podle ní se málokdy sexuálním pracovnicím poštěstí, aby si vydělaly na více než jednu noc na ubytovně.

Organizace se však snaží být ženám na blízku a je ochotná kdykoliv nabídnout pomocnou ruku. Obdobně činí i další dva zmíněné spolky. „Za covidu se zvýšil zájem o odborné sociální poradenství a potravinovou pomoc,“ popsala Kočová z Rozkoše bez Rizika. Minulý rok také začala organizace poskytovat služby i mužům vydělávajících si z prostituce.

Ve Spolku pro ochranu žen vyhledávají sexuální pracovnice i psychickou podporu. „Při zmíněných případech s vyděračstvím jsme je neustále ujišťovaly, že stojíme při nich,“ uzavřela Pecharová.

Autor: Stisk Studentský deník | středa 5.5.2021 12:21 | karma článku: 8.51 | přečteno: 427x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Holásková: Prožíváme intenzivní dobu, na práci Červeného kříže jsem hrdá

“Není to práce od osmi do čtyř, pro mnoho lidí od nás je to život,” říká o brněnském Červeném kříži jeho ředitelka Ivana Holásková v rozhovoru o dobrovolnících, pandemii, válce a pomoci uprchlíkům na Ukrajině.

10.5.2022 v 15:28 | Karma článku: 3.50 | Přečteno: 78 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Lidé zasadili desítky nových dubů. Cílem akce Stromy pro Brno byla pomoc brněnským lesům

Na místě, kde kdysi stál smrkový les, dnes rostou nové duby zimní. Zasadit si vlastní strom mohli návštěvníci sobotní akce Sázíme stromy pro Brno. Tu pořádala společnost Lesy města Brna v oboře Holedná.

9.5.2022 v 13:07 | Karma článku: 5.66 | Přečteno: 93 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Recenze: Po čem muži touží 2 potvrzuje, že čeští diváci touží po stereotypech

Sára Němcová Zazvoníte a otevře vám Jiří Langmajer s pleťovou maskou v dámském prádle. Jestli jste se zatím nezasmáli, nejspíš pokračování české komedie odzíváte.

9.5.2022 v 10:46 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 521 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Jízdu mezi stromy si v novém brněnském pumptracku užijí i nejmladší

V brněnské části Bystrc město otevřelo vítězný projekt participativního rozpočtu Dáme na vás. Dráha, která je plná vln a prudkých zatáček, umožňuje aktivní relaxaci v přírodní památce Pekárna.

3.5.2022 v 15:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Daň z mimořádných zisků by Rašín podepsal

Pokud je nyní ventilován mimořádně mimořádný údiv nad myšlenkou dočasné daně z mimořádných zisků spojených s inflačním obdobím a probíhající válkou, jakkoliv v ní nejsme přímo účastni, bylo by dobré vědět, že to není nic nového.

11.8.2022 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Martin Pýcha

Česko v pozici rozvojové země uvnitř EU

Zahraničně obchodní bilance ČR se letos výrazně zhoršuje. Bohužel na tomto zhoršení se podílí také agrární zahraniční obchod. Vývozy obilí, mléka či živých zvířat ukazují, že vyvážíme suroviny a dovážíme přidanou hodnotu.

10.8.2022 v 16:36 | Karma článku: 26.32 | Přečteno: 597 | Diskuse

Jirka Ščobák

Kde dnes můžeme ušetřit? Snížit spotřebu a náklady?

Vyhazuješ někdy jídlo? Používáš v současném létě klimatizaci nebo ventilátor? Na co si dáváš v obchodech pozor?

8.8.2022 v 11:40 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 358 | Diskuse

David Kunc

Ohlédnutí se za ekonomickými událostmi, které se staly u nás i ve světě v 31. týdnu

Je neděle večer, a tedy je čas ohlédnout se významnými ekonomickými událostmi uplymulého týdne s cílem přinést podněty k zamyšlení. Rozhodně se nepouštím do politických ani ekonomických analýz a investičních doporučení

7.8.2022 v 23:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Martin Pýcha

Zástupce nadnárodních řetězců lže? Potraviny zlevnit nemohou

V posledních týdnech se opakovaně zástupce nadnárodních obchodních řetězců, přesněji prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, snaží vytvořit dojem, že za vysokými cenami pečiva stojí „nenažraní“ zemědělci. Realita je jiná.

5.8.2022 v 15:17 | Karma článku: 27.61 | Přečteno: 1031 | Diskuse
Počet článků 2811 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1111

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz