Mezipatra už podesáté ukazují, že být homosexuál není nenormální

12. 04. 2009 12:00:00
Festival gay a lesbických filmů Mezipatra slaví své první kulatiny, brněnští radní jej ale nijak nepodpořili. Jeho organizátoři o sobě přesto dávají vědět všemožnými akcemi, nejbližší se uskuteční tuto středu.
Loni navštívilo brnenský festival okolo deseti tisíc lidí.

Loni navštívilo brnenský festival okolo deseti tisíc lidí. Foto: www.mezipatra.cz

Brno - I přes doporučení kulturní komise neschválili brněnští radní dotaci pro festival Mezipatra, který promítá filmy s homosexuální tematikou. Pořadatelé však připravují festival dál a doprovodné akce pořádají už teď. Jednou z organizátorek je i Klára Slivoňová.

Brněnští radní v čele s primátorem Romanem Onderkou zamítli dotaci festivalu. Už jste se s primátorem sešli, jak jste plánovali?

Přestože jsme o schůzku požádali dopisem krátce po zamítnutí žádosti o dotaci, ještě nám pan Onderka neodpověděl. Důvody, které vedly k odmítnutí, jsme se dozvěděli pouze z médií.

V případně schválení dotace byste dostali padesát tisíc, ale při dvoumiliónovém rozpočtu festivalu to není zásadní částka. Jaký význam by pro vás dotace měla?

Brali bychom ji, stejně jako případnou záštitu někoho z radnice, jako symbolické gesto, že radní uznávají význam festivalu. Díky němu se do Brna dostanou filmy, které nejsou v české distribuci, a přesto mají pro světovou kinematografii význam. Promítali je v Cannes, Torontu nebo na Berlinale. Festival do Brna přitahuje lidi z celé Moravy a prozatím je jediným festivalem, který je brněnský a odehrává se i v hlavním městě.

Jednou z organizátorek Mezipater je Klára Slivoňová. Foto: archiv Kláry SlivoňovéV Praze festival dotaci dostal. Nebylo by jednodušší se přesunout do hlavního města?

Mezipatra jsou brněnský festival a to nechceme měnit. Přesun by byl jednodušší, ale tím bychom odřízli brněnské publikum. V Brně je slavnostní zahájení a první týden festivalu a pak většina organizátorů s filmy odjede do Prahy.

Na co se snažíte pořádáním festivalu poukázat?

Festival s sebou přináší detabuizaci tématu homosexuality. Ukazujeme, že být homosexuální znamená být normální. Není důvod se za to stydět, nebo se kvůli tomu nechat ponižovat.

Pořádáte ještě nějaké akce kromě podzimního promítání filmů?

K festivalu zajišťujeme výstavy fotek nebo keramiky, divadelní představení, diskuse, párty. Loni se konal i jarmark uměleckých předmětů, většinou obrazů a šperků. Kromě toho ve školách zajišťujeme promítání o HIV a AIDS.

Nejbližší akcí je kulturní happening. Co jste pro něj naplánovali?

Vystoupí na něm huební duo ČokoVoko, které představí svou novinku Homosong kritizující rozhodnutí brněnských radních nepodpořit Mezipatra. Promítneme také krátké filmy z posledních ročníků a pak se bude tančit. Začínáme od osmi v klubu Desert ve středu 15. dubna. Dopoledne nám Strana zelených a sdružení Brno 2006 předá šek na padesát tisíc, které se nám rozhodli věnovat namísto radních.

Mezipatra

Festival gay a lesbických filmů vznikl před deseti lety v Brně pod názvem Duha nad Brnem, kvůli rozšíření do Prahy se jmenuje Mezipatra. Hlavní část festivalu, promítání filmů, se koná na podzim nejdříve v Brně, poté v Praze a na některých místech v České republice se promítá několik vybraných filmů. V minulých ročnících převzali záštitu nad festivalem například Václav Havel nebo Pavel Bém, letos již záštitu slíbil brněnský radní Martin Ander. Loni navštívilo brněnský festival okolo deseti tisíc lidí, publikum bylo asi z poloviny heterosexuální.

Kristýna Hašková

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 12.4.2009 12:00 | karma článku: 15.64 | přečteno: 1745x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Modelka Trnovcová: 90-60-90 je mýtus

O kariéře modelky sní mnoho dívek. Zuzaně Trnovcové se tento sen splnil ve dvanácti letech. Od té doby poznala, že svět modelingu není jen o slávě, ale ani není tak zkažený, jak se povídá. Zkušenost s modelingem ji prý zocelila.

12.11.2019 v 12:29 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 340 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské univerzity si připomenou významné listopadové události unikátní výstavou

Veřejnost může po téměř dvaceti letech na výstavě spatřit akademické „korunovační klenoty", insignie brněnských primátorů a další symboly města. Součástí expozice budou i besedy s přímými účastníky událostí listopadu 1989.

9.11.2019 v 12:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Psychopatolog Drbohlav: Masové vrahy vytváří naše nemocná společnost

Andrej Drbohlav se věnuje analýze chování masových a sériových vrahů. O tomto tématu vydal dvě knihy - Psychologie sériových vrahů a Psychologie masových vrahů a vytvořil sérii přednášek. Přednášet bude 11. prosince i v Brně.

4.11.2019 v 16:18 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 358 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Personál v Kabinete Múz prešiel kurzom čo robiť, keď je zákazník sexuálne obťažovaný

Brnenský podnik Kabinet Múz sa ako prvý v Juhomoravskom kraji zapojil do kampane Respekt je sexy, ktorý školí zamestnancov podnikov ako reagovať v prípade sexuálneho obťažovania niektorého zo zákazníkov.

1.11.2019 v 17:08 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 816 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Anketa mezi studenty, co ví o 17. listopadu 1989

Student je člověk, který chodí do školy a který se systematicky vzdělává na nějaké střední, vyšší odborné, či vysoké škole, obvykle tak činí za účelem přípravy na své budoucí povolání. Věnuje se lidské činnosti zvané studium.

19.11.2019 v 5:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

BBC dokument – Děsivá tvář ruských sirotčinců

Sirotčinec je instituce určená k zaopatření a výchově sirotků (dětí, které ztratily oba rodiče), kterých se nemá kdo ujmout, respektive dětí, které rodiče odložili.

18.11.2019 v 19:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 |

Karel Sýkora

Glossa ordinaria potvrzuje závěry mého článku

První opravdu systematickou úplnou glosu vytvořil Anselm z Laonu a jeho bratr Radulf. Jejich dílo se nazývá obvykle Glossa ordinaria a mělo velký vliv na veškerou pozdější exegezi Bible.

18.11.2019 v 6:58 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 84 |

Petr Fabera

StarDance X - 6. večer

Soutěžní taneční zábavná show StarDance se přehoupla do své druhé poloviny. Počet soutěžících po tomto večeru se opět zmenšil o jeden pár.

17.11.2019 v 13:27 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 4750 | Diskuse

Přemysl Čech

Čechův nekroblog - Vojtěch JASNÝ (+ 15.11.2019)

A zase agentura tisková vyťukává tu zprávu smutnou, přesmutnou, že nás opustil člověk ryzího a upřímného charakteru, který dokázal převést na plátna kin, jeden z tvůrců nové vlny v Československu, režisér Vojtěch Jasný.A

17.11.2019 v 13:04 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 127 | Diskuse
Počet článků 2725 Celková karma 6.66 Průměrná čtenost 1116

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz