Hospodský amatér nemá proti profíkovi nejmenší šanci

8. 05. 2009 19:00:00
Stolní fotbálek se mění ve sport. Pořádají se turnaje, vedou tabulky. „Profík smete amatéra za chvilku," říká Martin Kramoliš, závodní hráč. A nemusí u toho být ani střízlivý.
Martin Kramoliš je závodním hrácem fotbálku.Martin Kramoliš je závodním hrácem fotbálku.Autor: Karolína Blinková

Má hospodský amatér šanci porazit závodního hráče?

Většinou nemá. Fasoví králové, jak profíci říkají hospodským hráčům, sice umí některé triky, ale když člověk trénuje, tak je bez problémů vychytá. Potom je v podstatě donutí hrát tak, jak chce on. A kolikrát to zvládne i společensky unavenější profesionál.

Jak vzniklo označení fasoví králové?

Podle typu stolu, na kterém se hraje v hospodách. Existuje pět nebo šest druhů stolů. FAS stoly jsou, na rozdíl od profi stolů, zasklené. Proto, když dojde k uvíznutí míčku v mrtvém bodě, hráči je různě nadzvedávají a nahýbají, což porušuje statiku stolu. U závodních stolů by to nešlo. Zejména obránci jsou totiž hákliví na jakoukoli nerovnost.

Dají se ještě vymyslet nějaké nové triky?

Fotbálek je na světě už dlouho, hráči už vymysleli spoustu triků, mimo jiné se střílí vzduchem. Přijít s novým nápadem by bylo hodně těžké, moc tomu nevěřím. Aby člověk vyhrál, nemusí ale vymýšlet nové triky. Na vyšší úrovni je to zhruba z osmdesáti procent záležitost psychiky. Například když postavím proti začátečníkovi určitý gard (postavení hráčů pozn. autora), zvednu ruce od madel, on se většinou podívá, co to dělám. Tím mu ujede míček a mám ho já. A už jsem ve výhodě.

Přesto jsou asi triky důležité. Které jsou nejoblíbenější?

Nejoblíbenější trickshoty jsou tři. Asi nejznámějším je stahovačka, neboli pull shot. Je to klička, při které má hráč míček na boku panáčka a posunutím obchází bránící panáčky. Druhou je pin shot, což je střela z hrany dlaní, a poslední Snake neboli Monkey shot (druh střely hranou panáčka, při kterém hráč drží madlo jako opice - pozn. autora).

Fotbálek se dá hrát i ve větších skupinkách. Foto: Archiv Martina KramolišeDá se fotbálkem uživit?

Myslím, že se tím uživí tak tři lidé na celém světě. Ti nejlepší. Například Belgičan Frédéric Collignon nebo Jamal Allalou z Německa. Dá se to, pokud bude hráč jezdit po štědře dotovaných turnajích u nás i ve světě a vyhrávat je. Ani pro hráče světové extra třídy však není fotbálek hlavním zdrojem obživy.

Jak často musím trénovat, abych se dostala na opravdu dobrou úroveň?

Holka se do reprezentace dostane za rok tvrdého tréninku, kluk za tři až čtyři roky. Tvrdý trénink přitom znamená čtyři až pět hodin denně, čtyřikrát týdně. Ten, kdo chce do reprezentace, musí mít doma stůl. Jinak to nejde.

Jak vypadají ligové nebo turnajové zápasy?

V lize má jeden zápas dvanáct legů (utkání). Kdo vyhraje sedm, vyhrává celkově. Týmy jsou minimálně čtyřčlenné. Osm legů se hraje dva na dva, další dva legy jeden na jednoho. Ty jsou velmi populární, protože spousta fotbálkářů jsou sólisté. Zbylé legy se vybírají ze speciálních disciplín. Buď na sebe střílí jen gólmani, nebo hrají čtyři na čtyři, tedy každý hráč drží jedno madlo. Nejdivočejší je ale, když se do hry pustí dva míče a ty se nesmí zastavit.

Může si amatér zkusit zahrát proti profi hráči?

V podstatě jsou tři typy turnajů - A, B a C kategorie. Na áčko i na Czech open, což je soutěž vyšší než áčko, hraná v halách s minimálně osmi stoly, se sjíždí špička a kdo zaplatí startovné, může hrát. Já jsem hrál třeba proti mistrovi světa. A dostal jsem klepec (směje se). B a C kategorie jsou v hospodách, horších i lepších, ale i tady jsou kvalitní hráči a startovné není tak velké. Takže si každý fasový král může zkusit vyklepnout profíka.

Karolína Blinková

 

Martin Kramoliš se fotbálku věnuje od roku 2001. Roku 2005 však kvůli studiu na vysoké škole přestal trénovat a dnes hraje jen z nasbíraných zkušeností. Je členem jednoho z brněnských foosballových týmů. Nejlépe skončil čtvrtý v turnaji A kategorie.

 

Stolní fotbal neboli fotbálek, foosball či soccer, je hra většinou pro 4 hráče 2 útočníky a 2obránce (popř. 1 na 1 nebo 4 na 4). Panáčci jsou umístěni v různém počtu na 8 průchodných nebo teleskopických tyčích. Obránce hraje s jedním brankářem a s obrannou řadou se dvěma panáčky, útočník se středovou řadou s pěti panáčky a s útočnou řadou se třemi panáčky. Cílem hry je dát protihráči co nejvíce gólů do brány.

Fotbálek poprvé zřejmě sestavil Lucien Rosengart. Roku 1901 byl v USA patentován první stůl s protáčivými tyčemi. Hra se velmi rychle rozšířila především do Německa a Belgie. Zde, stejně jako v USA, masová obliba stoupala hlavně po druhé světové válce. Nemalý podíl na tom mělo i použití foosballu pro rehabilitaci válečných veteránů. Především pro zlepšení koordinace paží a očí. V roce 1950 byla založena první foosballová liga. Roku 1976 vznikla Evropská unie stolního fotbalu (ETSU) a v roce 1998 byla založena Česká foosballová organizace, která je dnes členem Mezinárodní fotbálkové asociace (ITSF).

 

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 8.5.2009 19:00 | karma článku: 20.09 | přečteno: 4674x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 187 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 173 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 151 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastní přes tisíc vojáků z třinácti zemí

Válečná atmosféra, tisíce vojáků i pietní akt na Mohyle míru. Města a obce na území slavkovského bojiště si letos připomenou 213. výročí události spojené s bitvou u Slavkova. Novinkou se letos stane netradiční vítězství Rusů.

24.11.2018 v 20:33 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 422 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Bartoň

Trpí Navrátilová „transfobií“?

Martina Navrátilová se tvrdě opřela do sportovkyň, které před změnou pohlaví byli muži. Doslova prohlásila, že by proti nim nechtěla hrát. Poté byla obviněna s „transfobie“.

18.2.2019 v 12:37 | Karma článku: 37.55 | Přečteno: 1470 | Diskuse

Jiří Kvěš

Konec jedné éry?

Český Fed Cupový tým po dlouhé době prohrál už v prvním kole a čeká jej baráž proti Kanadě. Znamená to snad konec zlaté éry?

18.2.2019 v 6:00 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 188 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak nevím, co dělají ti Rusové ve sportu špatně?

Když se to provalilo s tím dopingem, je na to potřeba jít jinak. Prezident Putin národu konečně ukázal jak na to.

17.2.2019 v 5:21 | Karma článku: 35.20 | Přečteno: 1971 | Diskuse

Jiří Strádal

Kde jsou ti chlapi?

Sáblíková, Ledecká, Samková, Kvitová, Plíšková... Na své sportovkyně můžeme být hrdí. Ale kde jsou ti sportovci?

14.2.2019 v 12:08 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 494 | Diskuse

František Presl

Pravidlo o posuzování hry rukou potřebuje okamžitou změnu

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Takto začíná třídní schůzku učitelka ve filmu Pelíšky v podání Evy Holubové. Parafrází této slavné věty můžeme pojmenovat nynější fotbalovou bolest - posuzování hry rukou ve fotbale.

10.2.2019 v 14:36 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 2691 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1120

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz