Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hospodský amatér nemá proti profíkovi nejmenší šanci

8. 05. 2009 19:00:00
Stolní fotbálek se mění ve sport. Pořádají se turnaje, vedou tabulky. „Profík smete amatéra za chvilku," říká Martin Kramoliš, závodní hráč. A nemusí u toho být ani střízlivý.
Martin Kramoliš je závodním hrácem fotbálku.Martin Kramoliš je závodním hrácem fotbálku.Autor: Karolína Blinková

Má hospodský amatér šanci porazit závodního hráče?

Většinou nemá. Fasoví králové, jak profíci říkají hospodským hráčům, sice umí některé triky, ale když člověk trénuje, tak je bez problémů vychytá. Potom je v podstatě donutí hrát tak, jak chce on. A kolikrát to zvládne i společensky unavenější profesionál.

Jak vzniklo označení fasoví králové?

Podle typu stolu, na kterém se hraje v hospodách. Existuje pět nebo šest druhů stolů. FAS stoly jsou, na rozdíl od profi stolů, zasklené. Proto, když dojde k uvíznutí míčku v mrtvém bodě, hráči je různě nadzvedávají a nahýbají, což porušuje statiku stolu. U závodních stolů by to nešlo. Zejména obránci jsou totiž hákliví na jakoukoli nerovnost.

Dají se ještě vymyslet nějaké nové triky?

Fotbálek je na světě už dlouho, hráči už vymysleli spoustu triků, mimo jiné se střílí vzduchem. Přijít s novým nápadem by bylo hodně těžké, moc tomu nevěřím. Aby člověk vyhrál, nemusí ale vymýšlet nové triky. Na vyšší úrovni je to zhruba z osmdesáti procent záležitost psychiky. Například když postavím proti začátečníkovi určitý gard (postavení hráčů pozn. autora), zvednu ruce od madel, on se většinou podívá, co to dělám. Tím mu ujede míček a mám ho já. A už jsem ve výhodě.

Přesto jsou asi triky důležité. Které jsou nejoblíbenější?

Nejoblíbenější trickshoty jsou tři. Asi nejznámějším je stahovačka, neboli pull shot. Je to klička, při které má hráč míček na boku panáčka a posunutím obchází bránící panáčky. Druhou je pin shot, což je střela z hrany dlaní, a poslední Snake neboli Monkey shot (druh střely hranou panáčka, při kterém hráč drží madlo jako opice - pozn. autora).

Fotbálek se dá hrát i ve větších skupinkách. Foto: Archiv Martina KramolišeDá se fotbálkem uživit?

Myslím, že se tím uživí tak tři lidé na celém světě. Ti nejlepší. Například Belgičan Frédéric Collignon nebo Jamal Allalou z Německa. Dá se to, pokud bude hráč jezdit po štědře dotovaných turnajích u nás i ve světě a vyhrávat je. Ani pro hráče světové extra třídy však není fotbálek hlavním zdrojem obživy.

Jak často musím trénovat, abych se dostala na opravdu dobrou úroveň?

Holka se do reprezentace dostane za rok tvrdého tréninku, kluk za tři až čtyři roky. Tvrdý trénink přitom znamená čtyři až pět hodin denně, čtyřikrát týdně. Ten, kdo chce do reprezentace, musí mít doma stůl. Jinak to nejde.

Jak vypadají ligové nebo turnajové zápasy?

V lize má jeden zápas dvanáct legů (utkání). Kdo vyhraje sedm, vyhrává celkově. Týmy jsou minimálně čtyřčlenné. Osm legů se hraje dva na dva, další dva legy jeden na jednoho. Ty jsou velmi populární, protože spousta fotbálkářů jsou sólisté. Zbylé legy se vybírají ze speciálních disciplín. Buď na sebe střílí jen gólmani, nebo hrají čtyři na čtyři, tedy každý hráč drží jedno madlo. Nejdivočejší je ale, když se do hry pustí dva míče a ty se nesmí zastavit.

Může si amatér zkusit zahrát proti profi hráči?

V podstatě jsou tři typy turnajů - A, B a C kategorie. Na áčko i na Czech open, což je soutěž vyšší než áčko, hraná v halách s minimálně osmi stoly, se sjíždí špička a kdo zaplatí startovné, může hrát. Já jsem hrál třeba proti mistrovi světa. A dostal jsem klepec (směje se). B a C kategorie jsou v hospodách, horších i lepších, ale i tady jsou kvalitní hráči a startovné není tak velké. Takže si každý fasový král může zkusit vyklepnout profíka.

Karolína Blinková

 

Martin Kramoliš se fotbálku věnuje od roku 2001. Roku 2005 však kvůli studiu na vysoké škole přestal trénovat a dnes hraje jen z nasbíraných zkušeností. Je členem jednoho z brněnských foosballových týmů. Nejlépe skončil čtvrtý v turnaji A kategorie.

 

Stolní fotbal neboli fotbálek, foosball či soccer, je hra většinou pro 4 hráče 2 útočníky a 2obránce (popř. 1 na 1 nebo 4 na 4). Panáčci jsou umístěni v různém počtu na 8 průchodných nebo teleskopických tyčích. Obránce hraje s jedním brankářem a s obrannou řadou se dvěma panáčky, útočník se středovou řadou s pěti panáčky a s útočnou řadou se třemi panáčky. Cílem hry je dát protihráči co nejvíce gólů do brány.

Fotbálek poprvé zřejmě sestavil Lucien Rosengart. Roku 1901 byl v USA patentován první stůl s protáčivými tyčemi. Hra se velmi rychle rozšířila především do Německa a Belgie. Zde, stejně jako v USA, masová obliba stoupala hlavně po druhé světové válce. Nemalý podíl na tom mělo i použití foosballu pro rehabilitaci válečných veteránů. Především pro zlepšení koordinace paží a očí. V roce 1950 byla založena první foosballová liga. Roku 1976 vznikla Evropská unie stolního fotbalu (ETSU) a v roce 1998 byla založena Česká foosballová organizace, která je dnes členem Mezinárodní fotbálkové asociace (ITSF).

 

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 8.5.2009 19:00 | karma článku: 19.69 | přečteno: 4549x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Švábi na kolejích? Studentům vadí, že jim o problému správci neřekli

Našel jsem na pokoji švába, ohlásil student správcům kolejí Sladkého v brněnském Komárově. Vedení situaci ihned řešilo, obyvatelé se však bouří, že jim o problému neřeklo.

13.5.2018 v 22:42 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 587 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Stovky plyšákov na skládke. Vyhadzujú ich obchody?

Na skládke komunálneho odpadu v Žabčiciach pri Brne sa objavili stovky vyhodených plyšových hračiek. Mnohé z nich vídame v televíznych reklamách a ponukách obchodných reťazcov. Pokúsili sme sa zistiť, prečo takto dopadli.

11.5.2018 v 18:48 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 873 | Diskuse

Stisk Studentský deník

KOMENTÁŘ: Probudím se včera aneb mají vrcholové sportovkyně místo úspěchů rodit děti?

Už je tady zase. Doba, kdy muž říká ženám, jakou mají ve společnosti roli, a co by měly dělat se svými životy. Ta doba, kdy český internet žije tím, jestli mají ženy být spíš matkami, nebo mají právo zvolit si jinou kariéru.

6.5.2018 v 16:15 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 746 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Ze všech staveb nemůžeme udělat muzea, říká zakladatel spolku Prázdné domy

Petr Zeman se svými kamarády založil spolek Prázdné domy. Funguje již třetím rokem a mapuje opuštěné objekty napříč Českou republikou.

1.5.2018 v 20:45 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 380 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Horst Anton Haslbauer

Ani na hřbitově nemusí být přehnaně smutno

Malá skupinka se sešla na sokolovském hřbitově. Předcházel tomu telefonát. Kamarád a bývalý fotbalový spoluhráč Wolfgang (ne Amadeus) mi volal ze svého nynějšího bydliště v německém Aschaffenburku.

15.9.2018 v 22:50 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 314 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kouzelnice

Na mysli mám mladé, krásné a především hbité moderní gymnastky, které dokáží se svým náčiním bez nadsázky kouzlit. To člověk sedí u obrazovky, dnes spíš PC monitoru – a žasne. Ty dívky předvádějí neuvěřitelné kousky.

15.9.2018 v 9:35 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 427 | Diskuse

František Pektor

Malá velká Serena Williams

Po delší době tenis opět dostal jiný než sportovní rozměr a přesáhl i do životů normálních smrtelníků, kteří neviděli tenisovou raketu ani z vlaku. Ovšem je to ze správných důvodů?

12.9.2018 v 15:33 | Karma článku: 42.99 | Přečteno: 4059 | Diskuse

Ladislav Větvička

Od te doby, co musi hrat fotbalisti v hnusnych dresach, neuhrali nic

Včera mě to zase pleštilo do očisek. Doma televizu nemam, a tak když sem v Lidovce na vršku Leninky zahlidnul zapas Rusko - Česko 5:1, bylo mi divne, že se nehraje třeti třetina. Až pak mi kdosik řeknul, že to neni hokej.

11.9.2018 v 11:11 | Karma článku: 47.62 | Přečteno: 13358 | Diskuse

Josef Nožička

Skandální Serena - stačí obvinit rozhodčího ze sexismu a Amerika vám nadšeně tleská

Americká tenistka Serena Williamsová na 24. grandslamový titul nedosáhla. Ve finále US Open nestačila na Japonku Ósakaovou. Z kurtu přitom tentokrát odešla dvojnásobně poražená.

10.9.2018 v 11:20 | Karma článku: 48.03 | Přečteno: 12286 | Diskuse
Počet článků 2664 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1123

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz