Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na zemi, ale v teple. Bezdomovci hledají před mrazy útočiště v krizových centrech

Lidé bez domova se v posledních dnech musejí vypořádávat s velkým mrazem. Před ním je zachraňují krizová centra. Jedno z krizových center spravuje Diecézní charita v Brně. Lidé v nouzi jej budou moci využívat až do konce března.

„Dneska budu spát pod stolem,“ oznamuje skupince tří lidí mladý muž menšího vzrůstu. Debatu přeruší jiný muž. „Máte cigaretu?“ Nemají. Společně čekáme před azylovým centrem pro lidi bez domova, které spravuje Diecézní charita v Brně. Menší část přítomných se chystá do noclehárny, ta větší do krizového centra.

Jedenáct pod nulou, tolik ukazuje rtuť venkovních teploměrů. Fouká studený vítr. Naproti mně postávají dva muži a klepou se zimou. Ptají se, kolik je hodin. Za čtyři minuty devět, ještě musíme čekat. Využívám času a ptám se lidí okolo sebe na jejich věk. Vypadají mladě. Dvěma je osmnáct let, jednomu dvacet.

O několik metrů dál přímo u dveří postává zhruba dvacet lidí. Minutu po deváté hodině se dveře konečně otevírají a všichni vcházíme do tepla. Během okamžiku se přede mnou vytváří úhledný zástup lidí. „Všechny ženy dopředu, ty jdou první,“ volá směrem ke mně jeden z mužů. Vše působí klidně, jako by tu existoval nějaký nepsaný řád nebo snad síla zvyku. Většina přítomných tu není poprvé.

Stojím na konci řady a sleduji, jak lidé bez domova jeden po druhém diktují své osobní údaje. Jméno, rok narození, místo trvalého pobytu. Přicházím ke stolu a oznamuji muži, který má dnes v krizovém centru službu, své jméno. Mé jméno ale na papíře neskončí, na rozdíl od těch ostatních. O chod krizového centra se tuto noc stará Martin Dolíhal. S velkým zájmem mi popisuje chod celého zařízení. „Tady má sídlo sociální pracovnice a tady je denní centrum,“ ukazuje na dveře v prvním patře. Ve druhém patře se nachází azylový dům, ve třetím noclehárna. Samotné krizové centrum se skládá ze dvou místností a toalety. Lidem bez domova je zde poskytován čaj, toaletní papír a hlavně možnost strávit zde noc. To vše zdarma. Sprchy zde nejsou.

Někteří z ubytovaných už stihli postavit vodu na kávu, jiní hledají místo ke spaní. V rohu, uprostřed, pod stolem, na karimatce či starém kartonu, jedno je ale společné – na zemi. Jsou zde dvě místnosti. Větší, kterou společně nazývají obývák, využívá většina lidí. Název si místnost vysloužila pravděpodobně podle maličké televize, která je skoro až u stropu. Spolu se stoly a židlemi je to ale jediné, co se v místnosti nachází. V televizi zrovna běží nějaký pořad, a tak někteří posedávají na zemi a spokojeně jej sledují. V místnosti je teplo, ale ne tak jako doma. Ještě není vytopeno. Nikdo si ovšem nestěžuje a lidé bez domova ze sebe s úlevou sundávají vrstvy oblečení.

„Krizové centrum funguje od prosince do února,“ vysvětluje Dolíhal. Oproti tomu noclehárna o dvě patra výš stojí třicet korun na noc, za které klienti dostanou polévku, lůžko a možnost provést osobní hygienu. Jak náročné je pro lidi bez domova sehnat třicet korun? „Věřím tomu, že klienti mají těch třicet korun, ale nejsou ochotni je obětovat. Oni se raději zahřejí tím alkoholem, aby přežili, že?“ obrátí se na jednoho z mužů v tmavé mikině, který sedí na stole opodál. Odvětí souhlasným kývnutím hlavy a poněkud lhostejným „hm“. „My jsme jedna velká rodina tady. Jsou tady lidi jako já, Pepík nebo Igor, co tady uklízíme,“ dodává vzápětí. Váží si toho.

„Někdy to tu je těžký,“ vypráví Dolíhal. „Kdybych dal komukoli tady dýchnout, měl by půl promile. Už jsou zvyklý a umí v tom chodit. Ani to na nich nepoznám.“ Výjimkou nejsou ani situace, kdy vzduchem létají židle a ze zaměstnanců se na chvíli stávají bachaři či učitelky.

Kvůli silným mrazům zůstane centrum výjimečně k dispozici až do půlky března. V Brně mohou lidé bez domova využít celkem tři zařízení tohoto typu. Krizové centrum Diecézní charity v Brně má kapacitu zhruba třicet míst, lidí se sem někdy vejde i více. „Dnes je tu dvacet čtyři lidí, včera jich bylo víc, asi třicet,“ sděluje mi Dolíhal při pohledu do seznamu. Nejvíce lidí přišlo v době vánočních svátků.

V chodbě, ve které sedíme, je klid. Z dalších dvou místností na konci chodby jsou slyšet hlasy a šustění kartonů či spacáků. Kolem nás prochází starší muž se ženou. Pomalými kroky se courají ven. Jdou na cigaretu. Během několikaminutového rozhovoru kolem nás projde zhruba dalších osm lidí. Někteří z nich se ujišťují, zda si opravdu mohou jít zakouřit. „Jojo, do půl jedenácté,“ odpovídá na jejich dotazy Dolíhal.

Voda ve varné konvici opodál už vře a Petr si zalévá turka. Na ulici je už od roku devadesát šest. V krizovém centru tráví čtrnáctou noc v řadě. Než se dostal na ulici, byl ženatý a živil se jako umělecký sklenář. „Pak mi zemřela matka a já jsem to vzdal,“ poznamenává a s krátkou odmlkou se zahledí do země.

Na otázku, zda se někdy snažil odrazit ze dna, odpovídá, že mnohokrát. „Do prosince jsem rok a půl pracoval a měl jsem byt. Já nemám problém s tím něco dělat. Sice jsem vitrážník, ale mě to nevadí, dnes spoustu lidí dělá to, co nevystudovali,“ dodává. O práci i bydlení ale nedávno přišel.

Ochotně vypravuje svůj příběh, který prokládá řadou příkladů a poznatků z ulice. Popisuje, jak se těmto lidem žije. „V létě bydlí většina z nás někde na okraji města v nějakém přístřešku. Já tu teď jsem kvůli těm mrazům. Jinak mám kam jít.“ „Vylíváš si to kafe, Petře,“ upozorní ho zaměstnanec centra. V zápalu monologu si Petr kvůli rázné gestikulaci rozlévá svého turka, kterého drží po celou dobu v ruce. V krizovém centru je spokojený. Pochvaluje si kolektiv i samotné vedení. „My už se tu všichni známe,“ dodává.

Ve druhé místnosti leží na papírovém kartonu Olga. Na rozdíl od většiny lidí jde na první pohled poznat, že ji něco trápí. „Má špatný ledviny, potřebuje chodit na dialýzu,“ vysvětluje Jan, který leží vedle ní. V létě přišla o bydlení a po dlouhém vyřizování se jí v brzké době dostane sociální pomoci. V tuto chvíli je však na chladné zemi v krizovém centru. Nebýt těchto zařízení, zřejmě by byla někde venku, kde teploty klesají až patnáct stupňů pod nulu.

Po dvou hodinách se chystám domů. V krizovém centru už pomalu zhasínají světla. Loučím se s Martinem Dolíhalem i lidmi kolem mě. Poté vstupuji zpět na ulici v nechvalně známé brněnské lokalitě Cejl. Už při otevření dveří mě mráz doslova udeří do celého těla. V takové zimě přece člověk nemá šanci přežít, říkám si. A pak si vzpomenu na slova pana Dolíhala. Dvacet čtyři. Dnes přišlo jen dvacet čtyři lidí.

Karolína Oškerová

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 2.3.2018 10:32 | karma článku: 16,79 | přečteno: 285x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 248x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 131x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 140x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:18

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com