Chceme, aby studenti hrdě reprezentovali svou univerzitu v počítačových hrách, říká Těšík

31. 10. 2018 15:14:06
Jeho cílem je propojit univerzity na úrovni elektronického sportu za pomocí iniciativy ESA – Esportovní studentské asociace, která si klade za cíl vyplnit prostor mezi univerzitou a studentem hráčem.

Co je to eSport?

Elektronický sport, neboli eSport, mnoho lidí chápe jako pouhé hraní na počítači. To je v jádru samozřejmě správná představa, ale eSport obsahuje mnohem víc. Například jde o kompetitivnost, kdy se hráči snaží proti sobě soupeřit za vidinou výhry.

Jak dlouho funguje?

Pokud je řeč o současném eSportu, kdy jsou vyprodané stadióny a výstavní haly, tak se bavíme zhruba o době pěti let. Jinak samozřejmě mnohem déle.

Jaké hry patří mezi nejčastěji hrané eSportové hry?

V současnosti je nejvíce populární žánr Battle Royale, kde spolu soupeří až stovka hráčů na jednom bojišti – jmenovitě Fortnite a PlayerUnknown's Battlegrounds. Do nedávna však scéně vévodily MOBA hry, neboli Massive Online Battle Arena, což je například League of Legends a Dota 2. Samozřejmě se permanentně na pozadí drží střílečky z pohledu první osoby jako Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) či Overwatch.

Jak jsou na tom mobilní hry?

Mobilní hry jsou, dá se říct, naprostá novinka. U nich však chybí onen prvek soutěživosti, neboť nejsou tak kompetitivní jako například League of Legends, Overwatch či CS: GO. Spousta institucí však vnímá mobilní trh jako perspektivní a snaží se na něm prosadit. Například nedávno jsme vyslali náš ESA tým do Kolína nad Rýnem, kde se stal mistry světa ve hře Shadowgun War Games

Esportovní Studentská Asociace (ESA) – co to přesně je?

Jde o neziskovou organizaci, jejíž cílem je vytvořit síťovou infastrukturu vysokoškolských studentů zajímající se o eSport, propojovat školy mezi sebou a zprostředkovat univerzitní ligu. ESA má tři dílčí aspekty – online, offline a vzdělávání. Online se zabývá samotným hraním, vytvořením univerzitní ligy. Offline je již zmíněné propojování a vytváření sítě vztahů mezi lidmi. Formou rozličných akcí propojuje hráče. Spadá sem i pořádání offline turnajů a událostí, jako byl třeba World of Warcraft Launch Event. Do aspektu vzdělávání patří, neboť jsme především studenti, dílny a přednášky na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti, grafiky, netolismu (chorobné závislosti na virtuálních drogách – počítač, mobil a další, pozn. red.), etikety na internetu a spoustě dalších. To vše bude probíhat v rámci Esport Dnů na jednotlivých univerzitách.

Proč se vaše liga jmenuje 3E?

Trojka v angličtině se čte jako "three", což je velice podobné výslovnosti free, zdarma. A právě registrace a hraní 3E Ligy je zdarma. Tři písmena E znamenají Education, Evropa, a Esport.

Spolupracujete s brněnskými organizacemi?

V Brně spolupracujeme především s Tribunal – esports barem, Fadee, GameDev Studiem a MADFINGER Games, což je světová špička v mobilních hrách. Pokud opomeneme Brno, tak například spolupracujeme i s ATComputers, kteří jsou největším dovozcem elektrotechniky v České republice.

Co vás motivovalo k založení ESA?

Hlavní motivací jsme byli my – studenti. Jde vidět, že studenti mají chuť a zájem reprezentovat svou univerzitu ve sportu, lze to pozorovat na meziuniverzitních soubojích. V eSportu tady ale nikdy nic takového nebylo. Člověk nikdy neměl možnost říct „teď hraju LoLko za univerzitu a reprezentuju“. Spousta lidí hraje, studuje, ale chybí tam propojení obou složek. A tuhle díru chceme vyplnit.

Kolik lidí se na projektu podílí?

Před pár lety za mnou přišel kolega Marek s myšlenkou, že by chtěl udělat univerzitní ligu. Nakonec z toho sešlo, ale po čase přišla iniciativa z Ostravy, podporovaná Red Bullem. Nakonec se utvořila ESA, která má dodnes všehovšudy sedm lidí napříč Českem.

Je možné se do asociace přidat?

Prozatím ne, protože vše, co děláme, je zkušební. Do budoucna však rozhodně počítáme s rozšířením řad, neboť se zvětší i objem práce, kterou budeme muset vykonávat. Pomoc se nám tak rozhodně bude hodit.

Do minulého týdne se hráči mohli registrovat do univerzitní ligy. Jak úspěšné to bylo, kolik týmu se registrovalo a jaké hry se v oné lize hrají?

Tahle liga je prvním ročníkem, ať se s tím samotní hráči seznámí. My se snažíme vychytat všechny mouchy, a proto soutěžíme pouze v jedné hře – League of Legends. Naším cílem bylo mít zaregistrovaných dvě stě hráčů, což jsme s přehledem splnili. Z nich se teď formují týmy. V případě, že se někdo přihlásil jako jednotlivec, máme vytvořený systém na propojení daného hráče s ostatními hráči z jeho univerzity.

V League of Legends máte týmy jen pět na pět, nebo i tři na tři?

Máme pouze pětičlenné týmy, takže se hraje na mapě Summoner’s Rift.

Jaké univerzity se zapojily?

Zapojilo se kolem deseti tuzemských univerzit. Jmenovitě se jedná například o Vysoké učení technické, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, České vysoké učení technické, Univerzitu Karlovu, Univerzitu Pardubice, Univerzitu Hradec Králové a další.

Jak bude samotná liga probíhat?

Hraje se podle systému SWISS, který eliminuje faktor náhody, jenž je například u klasického „pavouka“. SWISS umožňuje férovější herní zážitek, neboť k sobě přiřazuje podobně silné týmy. Za každou výhru tým získá bod a postupně se k sobě přiřazují celky se stejným či podobným počtem bod. Tím pádem nehrozí, že se v posledním kole potká nejsilnější tým s nejslabším. Liga bude mít šest kol – každé trvající jeden týden. V jednotlivých kolech se, podle svých časových možností, kapitáni obou týmů domluví na utkání. Ze všech týmů následně vykrystalizují čtyři nejlepší.

Bude možné zápasy někde sledovat?

Některé zápasy budou živě přenášené pomocí našeho partnera MagnaTV. Fanoušci, či hráči samotní, se budou moci podívat, jak hrají jejich týmy, protivníci či univerzita.

Plánujete rozšířit portfolio her?

Do budoucna určitě ano. Prozatím jsme ale v oné pilotní fázi, takže si vystačíme s League of Legends. Jak se bude naše komunita rozrůstat, plánujeme zařadit i další hry. Prvotně střílečky typu CS: GO či Overwatch.

Kde všude jste byli?

Byli jsme na Game Access na Brněnském výstavišti, For Games 2018 v Praze, Red Dragon Tournament v Třinci, vyslali jsme ESA tým jako reprezentanty na GamesCom 2018 do Kolína nad Rýnem. Tam se klukům povedlo vyhrát titul mistrů světa v Shadowgun War Games. Do budoucna se objevíme i na Mistrovství České republiky v počítačových hrách.

Vy sám jste součástí?

Paradoxně ne. Jednak z důvodu, že by se mohly najít hlasy, které by mne, či můj tým, obviňovaly z podvádění nebo kteréhokoliv jiného nesmyslu. A za druhé, pokud člověk celé dny stráví v herním prostředí, tak pak už nemá moc chuť a náladu přijít domů a hrát. Vidí v tom onu práci a ne zábavu.

David Studnický

Autor: Stisk Studentský deník | středa 31.10.2018 15:14 | karma článku: 14.87 | přečteno: 224x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 157 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 149 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 131 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 132 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 520 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1116

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...